top of page

Games from the past....

Games from the past....

During our project research for games that people played in the past, we started with getting to know Olympic games better during history lessons, and also went for a visit to Cēsu medieval castle.

In the beginning of the trip we were invited to see the castle and play games in the courtyard, where we learned about agility and knight training, as well as different games for training specific reactions.

After that we went to visit the castle museum where a stunning collection of more than 230 board games was presented. The collection starts with games from early 1900 and goes on until the newest games that are popular nowdays. Below you will find a short extract about the castle, the exhibition and some photos from our wonderful day!

Cēsu pils vēsture

800 gadu pastāvēšanas laikā Cēsu viduslaiku pils nozīme mainījusies tikpat ievērojami, cik tās ārējais veidols.

Pils celta ap 1214.gaduun sākotnēji kalpoja par Zobenbrāļu ordeņa bruņinieku dzīvesvietu, bet sava nākamā saimnieka – Vācu ordeņa – valdīšanas laikā iemantoja Livonijas varenākā cietokšņa slavu. 

Cēsīs atradās ordeņa arhīvs un bibliotēka, kanceleja ar skriptoriju, kā arī mestra monētu kaltuve.

Pils ievērojami cieta 1577.gadā, kad cara Ivana Bargā armijas uzbrukuma laikā, 300 pilī glābiņu meklējušie ļaudis izdarīja pašnāvību, uzspridzinoties ar šaujampulveri. Strauji attīstoties kara tehnikai, senais cietoksnis zaudēja savu militāro nozīmi, taču pili kā dzīvesvietu turpināja izmantot līdz pat 17.gadsimta nogalei.

Tikai 19.gadsimta gaitā romantisma kustība modināja plašākas sabiedrības interesi par pili kā senatnes pieminekli, tādējādi aizsākot pils saglabāšanas un izpētes vēsturi.

Viduslaiku spēles

Viduslaiku spēles

Baltic-Pictures-9501-1024x683.jpg

Unique board game exhibition

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta unikāla izstāde, kas aptver plašu galda spēļu klāstu un atklāj to attīstības vēsturi. Apskatāmas vairāk nekā 200 spēles, kas ir daļa no divu cēsnieku kopīgi veidotās kolekcijas.

Izstādes autori ir muzeja darbinieki Tālis Pumpuriņš un Dace Cepurīte, kuriem pieder ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā unikāla spēļu kolekcija. Kopā kolekcionāriem gandrīz 20 gadu laikā izdevies iegūt ap 500 dažādu spēļu, no kurām dažas ir īpašas, jo piederējušas kādam nozīmīgam cilvēkam, bet citas saglabājušās vairs tikai vienā eksemplārā. Lielais spēļu krājums un abu muzeja darbinieku sakrātā informācija un zināšanas jau var kalpot par pamatu atsevišķa spēļu muzeja izveidei.

Izstādē apskatāmās spēles galvenokārt tapušas 19. un 20. gadsimtā, bet ekspozīcijā savu vietu ieguvuši arī 2000 gadus seni metamie kauliņi, kas atrasti Serbijā un kurus spēlēm izmantojuši romiešu karavīri. Vēl viena unikāla izstādes sastāvdaļa ir spēles, kas piederējušas Josifa Staļina sekretāra Aleksandra Poskrebiševa ģimenei.

bottom of page